Google Plus končí! Důvodem je závažná chyba v zabezpečení

Milan Kubík
Projektový manažer
10. října 2018

Google Plus logo

Již delší dobu se spekulovalo o tom, že provoz sociální sítě Google Plus bude brzy ukončen z důvodu nízkého počtu aktivních uživatelů a zvyšujícímu se zájmu veřejnosti o konkurenční platformy. Nyní nabral konec rychlý spád. Společnost Google prohlásila, že nedávno objevila velmi závažnou bezpečnostní chybu, která vznikla již v roce 2015 a teprve nedávno se ji podařilo odhalit a opravit. 

Osobní informace dostupné kdykoliv a komukoliv

Bezpečnostní chyba zapříčinila, že osobní informace včetně jména, příjmení, e-mailové adresy, zaměstnání, pohlaví a věku byly veřejně dostupné, a to i přes nastavené soukromí uživatele. Docházelo k zobrazování obsahu, který měl uživatel nastaven jako neveřejný. Kdokoliv tak mohl zobrazit libovolné informace o dalších uživatelích. Společnost Google uvádí, že v tuto chvíli nemá důkazy o tom, že by došlo ke zneužití těchto dat třetí stranou. 

Sociální síť Google Plus ve své aktuální podobě přestane fungovat již v srpnu následujícího roku. Nejedná se však o definitní konec. Platforma bude nadále využívana jako podnikový nástroj. Podrobnosti o verzi sociální sítě pro podniky společnost Google zveřejní v následujících dnech. 

Společnost ve svém prohlášení nadále připouští, že sociální síť Google nezaznamenala úspěch. V prohlášení stojí ”Naši vývojáři vynaložili v průběhu let velké úsilí a odhodlání, sociální síť však nedosáhla širšího přijetí mezi uživateli. V současné době má Google+ velmi nízký počet aktivních uživatelů, 90 procent návštěv je kratších než pět sekund.”. 

Ukončení provozu se dotkne dalších API

Google dodává, že se z ohledem na ukončení provozu sociální sítě změní nastavení bezpečnosti u poskytovaných API. Výrazně bude omezen developerský přístup k datům v Gmailu a Androidu. Zamezen bude například přístup k výpisu hovorů, zprávám nebo kontaktům prostřednictvím Contacts Android API. 

Tato pravidla vejdou v platnost 9. ledna 2019 a jejich cílem je především omezit množství osobních údajů, ke kterým se budou moci vývojáři pomocí API získat.

Spravujeme sociální sítě řadě našich klientů
Kontaktujte nás

Připraveni na nový web,
e-shop, aplikaci?

Napište nám
+420 736 141 215
Zavolejte nám
Nezávazná poptávka
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti Více
Ozvěte se nám