Google Plus končí! Důvodem je závažná chyba v zabezpečení

Google Plus logo

Již delší dobu se spekulovalo o tom, že provoz sociální sítě Google Plus bude brzy ukončen z důvodu nízkého počtu aktivních uživatelů a zvyšujícímu se zájmu veřejnosti o konkurenční platformy. Nyní nabral konec rychlý spád. Společnost Google prohlásila, že nedávno objevila velmi závažnou bezpečnostní chybu, která vznikla již v roce 2015 a teprve nedávno se ji podařilo odhalit a opravit. 

Osobní informace dostupné kdykoliv a komukoliv

Bezpečnostní chyba zapříčinila, že osobní informace včetně jména, příjmení, e-mailové adresy, zaměstnání, pohlaví a věku byly veřejně dostupné, a to i přes nastavené soukromí uživatele. Docházelo k zobrazování obsahu, který měl uživatel nastaven jako neveřejný. Kdokoliv tak mohl zobrazit libovolné informace o dalších uživatelích. Společnost Google uvádí, že v tuto chvíli nemá důkazy o tom, že by došlo ke zneužití těchto dat třetí stranou. 

Sociální síť Google Plus ve své aktuální podobě přestane fungovat již v srpnu následujícího roku. Nejedná se však o definitní konec. Platforma bude nadále využívana jako podnikový nástroj. Podrobnosti o verzi sociální sítě pro podniky společnost Google zveřejní v následujících dnech. 

Společnost ve svém prohlášení nadále připouští, že sociální síť Google nezaznamenala úspěch. V prohlášení stojí ”Naši vývojáři vynaložili v průběhu let velké úsilí a odhodlání, sociální síť však nedosáhla širšího přijetí mezi uživateli. V současné době má Google+ velmi nízký počet aktivních uživatelů, 90 procent návštěv je kratších než pět sekund.”. 

Ukončení provozu se dotkne dalších API

Google dodává, že se z ohledem na ukončení provozu sociální sítě změní nastavení bezpečnosti u poskytovaných API. Výrazně bude omezen developerský přístup k datům v Gmailu a Androidu. Zamezen bude například přístup k výpisu hovorů, zprávám nebo kontaktům prostřednictvím Contacts Android API. 

Tato pravidla vejdou v platnost 9. ledna 2019 a jejich cílem je především omezit množství osobních údajů, ke kterým se budou moci vývojáři pomocí API získat.

Spravujeme sociální sítě řadě našich klientů
Kontaktujte nás

Společně vytvoříme
něco jedinečného

Napište nám
+420 736 141 215
Zavolejte nám
Nezávazná poptávka
Tento web používá k poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookies.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti Více
Ozvěte se nám